Suomijos įmonių dovana sostinės Viršuliškių mikrorajonui – 10 m. aukščio T. Gutausko skulptūra „Suomis”

Ketvirtadienį, gegužės 21 d., Vilniuje, Viršuliškių skersgatvyje, atidengta 10 m aukščio plieninio milžino, laikančio debesį, skulptūra, sukurta garsių šalies meninikų- skulptoriaus Tado Gutausko ir architekto Gintaro Čaikausko. Skulptūra pavadinimu „Suomis“, sukurta Lietuvoje veikiančių Suomijos įmonių iniciatyva, papuoš naujai kuriamą daugiafunkcinį sostinės centrą.

Skulptūrą atidengė LR Prezidentė dalia Grybauskaitė, Suomijos Prezidentė Tarja Halonen ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Šalia pietinio miesto apvažiavimo magistralės kuriamame naujame kvartale veikia pernai atidarytas pirmasis šalyje A energinio efektyvumo klasės verslo centras „Grand Office“, prekybos centras „Prisma“ ir trijų daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksas „Solo city“. Naujoji skulptūra iškilo tarp greitkelio ir pastatų suformuotojo viešojoje erdvėje.

Anot ją kūrusio skulptoriaus Tado Gutausko, skulptūra simbolizuoja žmogaus ryžtą siekti nepasiekiamo ir vytis savo svajonę. „Skulptūra pagaminta iš labai gerai paruošto storo plieno, kuris vėliau buvo cinkuotas ir padengtas itin atspariais suomiškais dažais ( Tikkurila ). Ji sukurta taip, kad darniai įsilietų į asketišką skandinaviško stiliaus pastatų aplinką, – pasakojo skulptorius. – Visame pasaulyje meno ir verslo bendradarbiavimas yra labai platus ir prasmingas. Jis kuria tai, ką vadiname nematerialiosiomis, dvasinėmis vertybėmis, todėl yra labai svarbus ir turi būti skatinamas.“

Viena iš projekto iniciatorių – penkis dešimtmečius Lietuvoje veikianti, viena moderniausių statybos įmonių, Suomijos koncernui priklausanti statybų bendrovė „YIT Kausta“.

„Menas visuomet buvo įkvėpimo šaltinis kuriantiems, svajojantiems padaryti daugiau. Meno ir verslo bendradarbiavimas – daugybę šimtmečių veikianti varomoji jėga, tad ir šis kūrinys, tikime, įkvėps dideliems ir gražiems darbams čia dirbančius, gyvenančius, besisvečiuojančius“, – sakė Kęstutis Vanagas, „YIT Kausta“ generalinis direktorius.

Skulptūra yra Suomijos vėliavos spalvų – baltos ir mėlynos. Skulptorius, drauge su Suomijos Respublikos ambasada ir Lietuvoje veikiančiomis Suomijos kapitalo verslo įmonėmis, siekė sukurti paminklą, bendrą Lietuvos ir Suomijos istorijai. Skulptūra tikimasi visuomenei priminti apie glaudų, sėkmingą jau daugiau kaip 20 metų trunkantį abiejų šalių kultūrinį, politinį ir verslo bendradarbiavimą.

Skulptūros atsiradimą parėmė visas būrys suomiško kapitalo įmonių: generalinis rėmėjas- YIT KAUSTA, pagrindiniai rėmėjai : Ahlstrom, Paroc, Cramo ir Fortum, rėmėjai: ISKU, Finnfoam , Sorainen , Sortimenti, Tikkurila, Volfas Engelman, Peikko ir kt., taip pat lietuviškos kompanijos Staticus ir Jėgos Linija.

Nuotraukų autorius: Kiril Čachovskij | Fotografas/Delfi